Dokumenty niezbędne do rozpoczęcia projektowania domu

Jakie formalności będziemy musieli załatwić w związku z decyzją o budowaniu domu, jeszcze zanim zlecimy wykonanie projektu?

Dokumenty potrzebne przed rozpoczęciem budowy domu

Przed rozpoczęciem budowy, a najlepiej przed zakupem działki, dobrze jest zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się z niego, czy interesująca nas działka jest działką rolną czy budowlaną, a także jakie cechy musi posiadać nasz przyszły dom oraz jak jest na przykład linia zabudowy, której dom na działce nie może przekroczyć. Jeżeli miasto lub gmina nie posiada owego planu, musimy zwrócić się do Wydziału Architektury Urzędu Miasta lub Gminy i powinniśmy otrzymać tzw. warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Możemy o nie wystąpić nawet jako osoba dopiero planująca zakup działki. Urząd Miasta lub Gminy ma aż 2 miesiące na wydanie nam dokumentu, a czas ten często przedłuża się do pół roku, więc warto zacząć załatwiać tą formalność jak najszybciej.

Jeżeli działka jest rolna

Jeżeli nasza działka jest budowlana, problem nie istnieje, jeżeli jednak są to grunty rolne, aby wybudować na nich dom, najpierw Starostwo musi wyłączyć je z produkcji rolnej. Jest to czasochłonne i nie zawsze się udaje, więc dobrze przemyślmy zakupu działki rolnej pod budowę domu.

Mapa geodezyjna jest niezbędna do budowy domu

Mając działkę budowlaną, potrzebujemy jeszcze mapy geodezyjnej do celów projektowych, którą również uzyskamy np. w Starostwie. Po uzyskaniu tych dokumentów możemy zlecić projektowanie domu lub zakupić gotowy projekt z biura.

Dodaj komentarz